Načo si dávať pozor a ako zistiť že sa jedná o podvodný eshop?

Každý internetový obchod musí zo zákona mať:

  • Obchodné podmienky

  • Kontakt (ten musí obsahovať bezpodmienečne názov firmy vrátane identifikačných údajov)

  • Adresu elektronickej pošty a telefónne číslo

  • Názov a adresu orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému činnosť podnikateľa podlieha

  • Ochrana osobných údajov – kde obchod jasne uvádza ako spracováva vaše osobné údaje a na aký účel


Ak jednu z týchto záležitosti obchod neuvádza, vyhnite sa mu.
Nemusí vás hneď podviesť, ale v prípade reklamácie alebo odstúpenia od zmluvy vám to môže spôsobiť veľké komplikácie. Pokiaľ idete nakupovať v obchode, ktorý nepoznáte vždy si overte hore uvedené základne informácie. Ak obchod neuvádza názov firmy ale len formulár na komunikáciu, tak by ste mali zbystrieť a dať si pozor na daný obchod z dôvodu že niečo skrýva (vo väčšine sú to Cyperské spoločnosti, ktoré sú nám právne vzdialené krajiny), a je ťažké sa domôcť práva v prípade že nastane nejaká komplikácia.



Nikdy neplaťte vopred keď obchod nepoznáte a nemáte ho preverený, v strednej Európe väčšina obchodov má formu platby aj dobierku. Pokiaľ ju nemá tak by ste opäť mali zbystrieť a dať si pozor. Často ponúkajú tovar, ktorý je extrémne lacný ako je štandard a tým chcú od vás vymaniť peniaze, a tovar vám nikdy nepošlú. Neverte ich pozitívnym recenziám, ktoré sú na webe. Vo väčšine sú napísané nimi. Vždy si radšej obchod preverte cez google. Vo väčšine o nich nájdete reálne recenzie a nie fiktívne. Pokiaľ žiadne recenzie nenájdete radšej sa obchodu vyhnite, z dôvodu že je tam vysoké riziko podvodu a niekedy ušetrené peniaze nestoja za to. Využite radšej známejšie obchody, ktoré majú recenzie od skutočných zákazníkov. Často tieto podvodné obchody nie sú na žiadnych porovnávačoch (HEUREKA, PRICEMANIA) .

Obchod si môžete preveriť: obchody.heureka.sk


Ako vyzerá podvodný obchod?

Vo väčšine je tam lámaná Slovenčina a extrémne nízke ceny oproti štandardným obchodom. Názov domény sa snaží vo väčšine vzbudiť dojem, že sa jedná o prestížnu značku napr: pumaslovensko.sk, adidaslacno.sk . Je vždy lepšie obchod ktorý nepoznáte riadne preveriť aby nedošlo ku komplikáciám.


Slovenská obchodná inšpekcia vedie zoznam rizikových obchodov ktoré nájdete:

https://www.soi.sk/files/rizikové%20eshopy_2.pdf


Česká obchodná inšpekcia vedie zoznam rizikových obchodov ktoré nájdete:

https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/


Na záver by sme vám odporúčali vždy si položte otázku.


Ide o známy e-shop?

  • V tomto prípade sa nemusíte obávať nákupu. Vo väčšine ide o dlhodobo adaptované obchody, ktoré poskytujú výborne služby a majú veľké množstvo spokojných zákazníkov


Má internetový obchod jasne identifikovaného prevádzkovateľa/predávajúceho?

  • Ako sme už skôr uvádzali každý internetový obchod ma zákonne povinnosti a pokiaľ ich nespĺňa radšej sa mu vyhnite


Je stránka e-shopu v slovenskom jazyku?

  • To že internetový obchod má doménu .sk neznamená, že obchod je prevádzkovaný Slovenským obchodným subjektom.


Je v uvedenom nízka cena?

  • V tomto prípade by ste mali byť obzvlášť opatrný. Nízka cena môže mať háčik. Radšej sa vyhnite extrémne nízkym cenám, ktoré obchod ponúka, pokiaľ si obchod neviete preveriť a neposkytujete všetky zákonom požadované údaje. Občas ponúkajú zľavy aj overené obchody, ktoré sú rádovo nižšie ale určite sa nejedná o novinky ktoré boli zaradené do predaja.

Budeme naozaj veľmi radi keď na takýto obchod nikdy nenatrafíte, ale v dnešnom svete je lepšie byť opatrný. Veríme že sme Vám aspoň trošku pomohli a vyhnete sa nedôveryhodným obchodom. Ako hovorí jedno známe príslovie niekedy je lepšie „ dva krát meraj a raz rež „ ušetríte si tým peniaze a starosti.


{* Mobile *} {* Desktop *}